Tuesday, 20 December 2016

Színes India

Az indiai kobra cigányokról szóló film az egyik legjobb dokumentumfilm, amit mostanság láttam. Dinamikus, érdekes, színes, ütős zenével, nagyon indiai.

Sunday, 18 December 2016

Karácsonyra rádiót

Egy olyan alkalmazást találtam, ahol a világ összes internetes rádióját tudjuk fogni. Ráadásul egy könnyen kezelhető vizuális felületen. Jó játék lehet bárkinek a Radio Garden böngészése.


Sunday, 27 November 2016

Ördögszántás

Szársomlyó, karrmező
Minap egy villányi bort vettem ajándékba, földrajzos kapcsolódással. A címkén egy meserészlet volt olvasható a villányi hegyek kialakulásáról. A mese alapján az ördög szántotta fel a hegy oldalát, azért lett olyan. Az ördögszántás vagy karrmező a mészkőn kialakult oldási nyomokat jelenti, a közeli Szársomlyón nagyon szépeket lehet találni. Igazi eredetmagyarázó történet!
Kedves jóbarátokkal meg is kóstoltuk a bort. 
A mese érdekes, a bor meg finom :_)
Alább a mesét lehet elolvasni:



Sunday, 20 November 2016

Geográfiai csecsemő

A Csökmei kör konferenciáján Karácsony Sándor Leckék a leckékről szóló könyvének két földrajzos fejezetéről (Geográfiai csecsemő, Északnyugati Felföld) reflektáltam. ( A prezentációt érdemes letölteni és a Power Point programjában megnézni.)
Prezentáció
A két fejezet a könyvből

Thursday, 17 November 2016

Saturday, 12 November 2016

Fordított osztályterem – másképp (Gamifikáció és formatív értékelés)

Előadást tartottam a Tudós tanárok - Tanár tudósok konferencián.
Alább megtekinthető az előadás absztraktja is.
Az előadás prezentációja megtekinthető itt.


Bevezetés a Smart Notebook interaktív táblaprogramhoz



Sokféle interaktív tábla létezik, és sokféle szoftver kapcsolódik hozzájuk. A Smart Notebook az egyik legkönnyebben kezelhető felülettel rendelkezik. Egyszerűen és gyorsan lehet vele interaktív feladatokat készíteni. Az alkalmazás segítségével a diákokat is hatékonyan lehet motiválni, mert az aktív tanulás segítségével ők is felfedezhetik a tananyag részleteit, vagy gyakorolhatnak vizuális segédlettel.

Thursday, 27 October 2016

ÉLET A MÉRSÉKELTÖVI SIVATAGBAN

Hogyan élnek a kétpúpú tevék a sivatagban? A filmrészlet segítségével megismerhetjük.
Feladatlap és megoldás

Alább a filmverzió előzetese látható.

Wednesday, 26 October 2016

Urbanisation in China

The activity sheet based on the following film about urbanisation in China. It covers the push-pull factors of migration and focuses on overall understanding.
Activity sheet with key

Activity sheet on settlement hierachy

The sheet contains a short survey for the pupils. After asking their classmates, they draw conclusions with a simple fill-in task.

Activity sheet

Planetáriumprogramok tanároknak és diákoknak



Sokunkat érdekelhet, hogyan néznek ki a csillagképek az égbolton, vagy hogy a horoszkópunk csillagképe hol található. A csillagos nyári éjszakákon sokszor igen nehéz megtalálni az adott csillagképeket nyomtatott csillagtérképek segítségével főleg amatőrök számára. Ebben segítenek a planetáriumprogramok, melyek nemcsak az amatőr érdeklődőket segíthetik, hanem a csillagászatban elmélyülőket is.

Friday, 21 October 2016

Dolgozatszerkesztő programok pedagógusoknak



Jó dolgozatot szerkeszteni nehéz. Egyrészt a megfelelő tudásanyagot kell mérni megfelelő mélységben, másrészt úgy kell megszerkeszteni, hogy a diákok könnyen megértsék a feladatokat, és jól tudjanak válaszolni a kérdésekre. A dolgozatszerkesztő programok segíthetnek a dolgozatok formai szerkesztésében, viszont a tartalmi szerkesztés továbbra is a pedagógusokra hárul.



Animációk a földrajzoktatásban

Az animációk felhasználása - prezentáció
Az animációk fajtái - gondolattérkép
Hogyan készítsünk animációkat? - leírás
Földrajzos animációk gyűjteménye - linkgyűjtemény

Tuesday, 6 September 2016

Use of first language in CLIL lessons

The following essay is about the use of L1 in Content and Language Integrated Learning classes.
Essay downloading

Evaluation by Francis Prescott:
 "I've read your uploaded essay and I think it's very interesting. Probably you should have made a decision about using immersion classes or CLIL, or explained more clearly that CLIL was a kind of immersion approach - that eraly part is a bit confusing still. And the paragraph order could be made more effective as well, but the main points are well explained and the description of the research results and discussion of them is very clear. Well done." 
Here's the mark:
Thesis & Support: 4,  Use of Sources: 5 Layout & Organisation:4 Accuracy: 4  Vocab/Style: 5 Total: 22 = (5)

Friday, 1 July 2016

Idézetes kártyák készítése



Idézetek, sokszínűen
Idézetes kártyákat készítő alkalmazások az oktatásban

Az alábbiakban bemutatott igen egyszerű alkalmazás segítségével szép idézetes kártyákat készíthetnek a pedagógusok akár ajándékba, akár órai munka céljából. A következő cikk segítségével bemutatjuk, hogyan lehet ilyen kártyákat készíteni, és hogyan lehet felhasználni órai feladatok szerkesztésére.

Sunday, 19 June 2016

Az ökológiai lábnyom számítása



Mekkora a lábnyomod?
Környezeti nevelés számítógép segítségével
Természetismeret órára olyan számítógépes alkalmazást kerestem, amivel a tanulók jól érzékelhetik a környezetre gyakorolt hatásukat, egyszerűen alkalmazzák akár ötödikesek is, és kellőképpen vizuális. A keresés során akadtam az ökológiai lábnyom számításának lehetőségére. A tanulók a program segítségével kérdésekre válaszolnak, majd a számítógép segítségével kiértékelhetik saját környezeti hatásukat. Végül konkrét visszajelzést kaphatnak arról, hogyan változtathatják meg hatékonyan életüket, hogy kellően környezettudatosan éljenek.

Sunday, 12 June 2016

Készítsünk keresztrejtvényt!



Különböző rejtvényeket hatékonyan lehet használni az iskolai munkában: jó segítséget tehetnek új anyag feldolgozásában, ismétlésben vagy differenciálásban. A tanulók motivációját is jelentékenyen lehet növelni keresztrejtvényekkel, mert érdekesnek találják, és gyors visszajelzést tesz lehetővé.

Monday, 23 May 2016

Linkek használata



Az internetes világban sokszor találkozhatunk olyan fogalmakkal, mint link, hiperszöveg, URL. Legtöbbször ezeknek a fogalmaknak nem vagyunk tisztában a pontos jelentésükkel, pedig valójában felhasználóként rendszeresen használjuk őket. Tudatos használatuk pedig megkönnyítheti mindennapi tanári munkánkat is.

Thursday, 21 April 2016

Augmented reality - Sandbox with contour lines

 Augmented realty (AR) is a virtual world connecting to the real world. AR can be used effectively in education. The following app is about a projector, a sandbox and a 3D kinetic camera. The projector projects an image to the sandbox. As the the landscape changes, the map also changes. The changes are detected by a 3D kinetic camera (Kinect 3D camera) .
As I serched for the details, it is affordable: the software is free, we need a 3D camera for about
$30, a sandbox, a projector and a PC. When is it going to be installed at the school? :-)

A pdf-ről - nemcsak tanári portfóliót íróknak



A pedagógusoknak nemcsak a portfóliójukhoz, hanem mindennapi munkájukhoz is hasznos lehet ismerniük a pdf dokumentumok kezelését és használatát. E mostani cikkben kissé eltérő alkalmazásokat mutatunk be, mint az eddigi lapszámokban. Eddig elsősorban a tanulóknak szóló programok kerültek bemutatásra, most inkább a pedagógusoknak szóló szoftverekről lesz szó. 

Wednesday, 13 April 2016

Hogyan melegíti a Nap a Földet? - Digitális Témahét a suliban

Az iskolánk is részt vett a Digitális Témahét eseményeiben. Fényhez kapcsolódó vizsgálatokat végeztünk több tantárgyhoz kapcsolódóan.  Egy digitális idővonalon is megjelenítettük, mit csináltunk.
Földrajzból két csoportban végeztünk vizsgálatokat. A kapcsolódó feladatlapok letölthetőek.
A kísérleteket a tanulók dokumentálták, itt találhatóak az eredményeik.

Saturday, 2 April 2016

Kiterjesztett valóság - Terepasztal szintvonalakkal

A kiterjesztett valóság (AR - augmented reality angolul) a virtuális világ kiterjesztése a valóságos világ felé. A alábbi videóban egy olyan fejlesztés található, ahol a projektorral rávetítenek egy homokasztalra egy térképet. Ahogy változik a terep, úgy változik a térkép is. A változás egy mozgást érzékelő kamera (Kinect 3D camera) veszi. Ahogy néztem, nem is elérhetetlen a terepasztal: a szoftver ingyenes, kell hozzá egy kamera (kb. 10 ezer Ft is lehet), egy terepasztal, és egy projektor. Most már csak a suliban fel kellene egyet szerelni...

Saturday, 26 March 2016

Gif-animációk felhasználása az oktatásban - Dinamikus képek


Képzeljünk el egy olyan fájlformátumot, ami rövid mozgóképet játszik le, nem nagy a terjedelme, és nem kell folyamatosan újra megnyomni a lejátszás gombot, mert automatikusan újrajátssza a filmet. A gif-animációk, vagy animgifek ilyen kisfilmek, amelyek segítségével szemléletesebbé tehetjük prezentációinkat vagy más iskolai alkalmazásainkat. Az animációk sokszor többet mondanak el egy témáról, mint egy szövegrészlet vagy állókép.

Monday, 21 March 2016

A Gapminder programjáról - nemcsak földrajzosoknak



Mindig is érdekelt, hogyan lehet adatokat úgy megjeleníteni, hogy ne csak számsorokat kapjunk. A vizuális megjelenítés hatékony eszköze lehet a grafikon. Viszont a grafikonok statikus állapotúak, a kapcsolódó időbeli és térbeli változásokat már egy másik ábrán kell bemutatni. Ezen a problémán segíthet a Gapminder programja.

Sunday, 24 January 2016

Nyelvtantanítás filmrészletek segítségével



Grammatika mozgóképpel

Nyelvtanároknak sokszor nehézséget jelent a nyelvtantanítás problémája. A diákok sokszor száraznak tartják az elméleti magyarázatokat, a kapcsolódó feladatokat pedig unalmasnak. Valójában tényleg nehéz olyan feladatokat találni, mellyel nemcsak mechanikusan gyakoroltatjuk a nyelvtani szerkezeteket, hanem a diákok is érdekesnek találják, ráadásul a szerkezetek nyelvi kontextusban jelennek meg. A bemutatott oldal ebben a problémában próbál megoldást találni.